Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. A. Kamieńskiej w Świdniku

book
book

Sonderlaboratorium SS : Zamojszczyzna : "pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie" = Sonderlaboratorium SS : Raum Zamość als "erster Siedlungsbereich im Generalgouvernement"

Autor: Jaczyńska, Agnieszka.




W listopadzie 2012 r. przypada 70. Rocznica rozpoczęcia niemieckiej akcji wysiedleńczo-osadniczej na Zamojszczyźnie. Wydarzenia, które do dnia dzisiejszego dla mieszkańców Zamościa i regionu jest jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej. Trudno tu znaleźć miejscowość, która w mniejszym lub większym stopniu nie została boleśnie doświadczona ówczesnymi wydarzeniami. Powszechnie rozpoznawalnym symbolem

wysiedlanej Zamojszczyzny są "Dzieci Zamojszczyzny", które tak jak jej dorośli mieszkańcy dostały się w tryby bezwzględnej niemieckiej machiny wysiedleńczej. Choć ludność tego regionu doświadczyła okrucieństw wojny od pierwszych dni jej trwania, to w pamięci mieszkańców Zamojszczyzny moment rozpoczęcia wysiedleń był początkiem szczególnie traumatycznych doświadczeń. Prezentowany album jest publikacją popularnonaukową opowiadającą nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania "bastionu niemieckości". Album zawiera materiały ikonograficzne pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Agnieszka Jaczyńska ; [tłumaczenie języka niemieckiego Wieńczysław Niemirowski, język angielski Kamil Rusiłowicz] ; Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział w Lublinie.
Hasła:1901-2000
1918-1939
1939-1945
Ludobójstwo niemieckie (1939-1945)
Wysiedlanie
Fotografia
Zamość (woj. lubelskie ; okręg)
Niemcy
Album
Opracowanie
Adres wydawniczy:Lublin : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2012.
Opis fizyczny:480 stron : ilustracje, faksymilia, fotografie ; 34 cm.
Uwagi:Tekst równol. pol., ang., niem.
Forma gatunek:Literatura faktu, eseje, publicystyka. Publikacje popularnonaukowe. Książki.
Twórcy:Niemirowski, Wieńczysław A. (1959- ) Tłumaczenie

Rusiłowicz, Kamil. Tłumaczenie

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

BG, Wyp. dla Dor.
ul. Niepodległości 13

Sygnatura: LUBLINIANA: 94
Numer inw.: 78811
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.