Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. A. Kamieńskiej w Świdniku

book
book

Ruchome cele : eseje umyślne z lat 1982-2004

Autor: Atwood, Margaret




"Ruchome cele" Margaret Atwood to zbiór 51 esejów, które powstawały na przestrzeni ponad 20 lat. Dwukrotna laureatka Bookera, wymieniana jako jedna z kandydatek do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nigdy nie napisała autobiografii. Jednak w swoich esejach, pisząc o literaturze i innych zagadnieniach, jednocześnie pisze o sobie. Nie bez kozery o "Ruchomych celach" mówi się jako o kluczu do twórczości Atwood. Światową sławę kanadyjskiej

pisarce przyniosła zekranizowana "Opowieść podręcznej". Atwood nie jest jedynie powieściopisarką. Tworzy poezję, pisze scenariusze filmowe oraz zajmuje się krytyką literacką i filmową. Jednak to właśnie w powieściach zaczytują się jej czytelnicy. A mają z czego wybierać: od science fiction po sagi historyczne, a nawet książki dla dzieci. Z esejów możemy dowiedzieć się m.in. tego, jak powstawały najsłynniejsze książki Atwood. Dlatego po książkę powinni sięgnąć miłośnicy twórczości pisarki. W każdym z esejów autorka zdradza też nieco o sobie. O sposobie, w jaki patrzy na literaturę oraz świat i jego problemy. Atwood pisze o książkach i pisarzach (m.in. o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego). Swoją uwagę skupia też na feminizmie i zagadnieniach związanych z ochroną środowiska. Eseje z tego zbioru to subiektywne i bardzo osobiste spojrzenie na dany temat. Są próbą uchwycenia słowami tego, co najważniejsze, zlokalizowania tytułowego ruchomego celu. Każdy z utworów to przejaw erudycji i wszechstronności Atwood. Nie zabraknie w nich też ironii, dystansu, humoru oraz autorefleksji nad własną twórczością.Po "Ruchome cele. Eseje umyślne z lat 1982-2004" powinni sięgnąć miłośnicy twórczości Margaret Atwood i literatury pięknej. To lektura dla wszystkich, którzy szukają wielowymiarowej i wszechstronnej książki, będącej jednocześnie zagadką intelektualną. To także książka dla czytelników szukających ciekawych refleksji na temat literatury i pisania w ogóle.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Margaret Atwood ; z angielskiego przełożyli Agnieszka Pokojska, Dorota Konowrocka-Sawa, Katarzyna Makaruk, Olga Dziedzic, Wiesław Marcysiak.
Hasła:Atwood, Margaret (1939- )
1901-2000
1945-1989
1989-2000
2001-
Literatura
Pisarze kanadyjscy
Antologia
Esej
Recenzja literacka
Literatura kanadyjska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wielka Litera, copyright 2021.
Opis fizyczny:485, [1] strona ; 21 cm.
Uwagi:Indeks.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Zakres czasowy:1982-2004 r.
Powstanie dzieła:2004 r.
Twórcy:Dziedzic, Olga. (1986- ) Tłumaczenie

Konowrocka-Sawa, Dorota. Tłumaczenie

Makaruk, Katarzyna. Tłumaczenie

Marcysiak, Wiesław. (1962- ) Tłumaczenie

Pokojska, Agnieszka. (1975- ). Tłumaczenie

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia Nr 3
ul. Maczka 3

Sygnatura: 82-4
Numer inw.: 14929
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.